EN
Květnová várka knižních tipů

Květnová várka knižních tipů

I v květnu vycházejí skvělé knihy. Připravili jsme pro vás výběr těch, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Thrillerová událost roku je tady! Fanoušci Harryho Holea se po čtyřech letech dočkali nové knihy s názvem Zatmění. Fenomenální Jo Nesbø ve třináctém dílu série připravil pro rozervaného drsňáka komplikovaný případ. Pokud Harry do deseti dnů najde vraha dvou mladých žen, zachrání několik lidí najednou. Jako soukromý vyšetřovatel dá dohromady tým odpadlíků: zkorumpovaného policistu, psychologa umírajícího na rakovinu a bývalého taxikáře prodávajícího kokain. Tohle je zkrátka jízda v tom nejlepším severském stylu.

Pozadu nezůstává ani další výrazný norský detektivkář – Jørn Lier Horst je zpět v té nejlepší formě. Vrchní komisař Wisting v knize Otázka viny obdrží během dovolené anonym odkazující na dávno vyřešenou vraždu sedmnáctileté dívky. Zdá se, že na starém případu něco nesedí… a další dopisy to potvrdí. Wistinga se zmocňuje nepříjemný pocit, že s ním tajemný pisatel manipuluje jako s loutkou. Podaří se mu odhalit jeho identitu a motiv? Pravda je zahalená v mlze iluzí – Wisting ji však hodlá najít za každou cenu.

Varhaník z mrtvé vesnice je emotivní historický román od Danuty Chlupové, autorky knihy Jizva. Vyprávění vás zavede do Karvinska 50. a 60. let. Místní vesnický učitel hudby Teodor se postupně dostává do čím dál vážnějšího konfliktu s režimem. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Život Teodora i jeho rodiny a přátel se tak stává jednou velkou zkouškou. Jak jejich osudy ovlivní setkání s autistickým chlapcem, který má výjimečný hudební talent?

S velkolepou románovou mozaikou Anatomie rodu přichází oceňovaný literát Simon Mawer. Autor bestsellerů Skleněný pokoj, Pražské jaro či Provazochodkyně tentokrát pátral po minulosti svých předků. Z kusých odkazů nalezených v archivech vytvořil strhující příběhy a dal hlas obyčejným lidem 19. století: sirotkovi ze Suffolku, který touží vyplout na moře, švadlence snící o novém životě v Londýně, vojákovi, který si před vypuknutím krymské války bere svou vyvolenou. Dějiny v Mawerově podání nejsou šedým monolitem, ale pestrou vitráží, díky níž můžeme uvidět vlastní život v novém světle.

Milujete Panství Downton nebo Bridgertonovy? Pak je kniha Poslední léto od britské autorky Karen Swan právě pro vás. Setkáte se v ní s divokou Effie, která ve 30. letech žije na skotském souostroví St. Kilda. Když ho navštíví mladý lord Sholto, Effie ho okamžitě zaujme a ji samotnou poprvé napadne, že by mohla hledat štěstí i na pevnině. A tak začíná příběh zakázané lásky, jíž stojí v cestě upjaté konvence skotské smetánky. Jak dopadne střet zcela odlišných světů, jimiž navíc otřese záhadný nález mrtvého těla?

A na závěr guilty pleasure chuťovka, do které se s chutí zakousnete. Touha od Tracy Wolffové je romantický fantasy bestseller, který nadchne nejen fanoušky Stmívání. Grace se po smrti svých rodičů dostane na školu uprostřed aljašské divočiny, na níž je cosi podivného. Stejně jako na všech jejích nových spolužácích. Osudovým se jí stane setkání s upírem Jaxonem Vegou, který už sto let nepocítil žádnou emoci. Dokud nepotkal Grace, kterou to k němu záhadně táhne. Co když ji to ale bude stát život?

NAPIŠTE NÁM