Deník paranoidní schizofreničky
Co prožívá osoba s diagnózou paranoidní schizofrenie? Jak je to s „hlasy“, které slyší? Jaké nálady ...
Jak rychle se necháme zmanipulovat?
Proč jsme přesvědčeni, že máme pravdu, když se zrovna tak můžeme mýlit? Proč se bojíme pavouka, i když na nás neútočí? Proč se bojíme mluvit před lidmi? Jak můžeme věřit horoskopům? Do jaké míry platí rčení „podle sebe soudím tebe“? Na jakém principu stojí podvodné a poplašné zprávy, které se tak snadno šíří po internetu a sociálních sítích?
Náš mozek musí čelit velmi různorodým situacím odehrávajícím se v často nepřehledném světě a za nejasných okolností. Díky jeho schopnostem umíme přežít. Protože dokáže všechny informace přijímat a pohotově zpracovávat, poskytuje nám navíc pocit, že to, co nás obklopuje, je jasné a logicky uspořádané, a tedy i poměrně bezpečné. Je ale dobré vědět, že mozek se přitom dopouští mnoha zjednodušení a zobecnění, a tím skutečnost často značně zkresluje. Ať už se musí vypořádat s optickým klamem, nebo s příliš složitou informací, do hry vstupuje i naše biologická a dědičná výbava, stres, intuice či podprahové podněty.
Autor představuje již známé i zcela aktuální poznatky z oblasti kognitivní neurovědy – a ačkoli v oblasti populárně naučných publikací jde o poměrně módní téma, tato kniha vyniká tím, jak přístupně a přehledně je problematika vysvětlena. Množství příkladů z každodenního života i zmiňované výsledky vědeckých výzkumů názorně doloží například i to, jak na náš mozek působí reklama nebo politická kampaň a jak snadno se necháme zmanipulovat.
Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé
Přihlásit