EN

Rozvoj grafomotoriky

Jak rozvíjet kreslení a psaní

Jiřina Bednářová, Vlasta Šmardová


Přečtěte si, jak pomoci dětem rozvíjet kreslení a psaní!
Publikace tvoří s pracovními listy Jak se pastelky učily kreslit, Mezi námi pastelkami, Co si tužky povídaly a Na návštěvě u malíře ucelený soubor, doplňuje a shrnuje informace a podává souhrnný komplex poznatků o vývoji grafomotoriky, dětské kresby, možnostech rozvoje a podpory této oblasti. Publikaci pro práci s dětmi využijí učitelé mateřských škol, 1. stupně základních škol, speciální pedagogové a také rodiče.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 80
EAN 9788026616030
Datum vydání 04.03.2021
Věk od 15
Formát 210x297 mm
Nakladatelství EDIKA
Hmotnost 0,339
Typ Kniha
Vazba brožovaná, šitá 2 skobkami (sešitová)

V publikaci Rozvoj grafomotoriky naleznete informace:

- 1) o významu a vývoji dětské kresby,

- 2) o metodice rozvoje grafomotorických schopností (posloupnosti vývoje grafomotorických prvků, navození pracovních návyků při kreslení a psaní, potřebných podmínkách a pomůckách…).

Kniha Rozvoj grafomotoriky osloví podle mého názoru řadu čtenářů, zajímajících se o vývoj dítěte, jeho výchovu a vzdělávání. Její odborná úroveň a současně srozumitelné, čtivé zpracování jistě zaujme nejen pedagogy v mateřských a základních školách, pracovníky pedagogicko-psychologického poradenství, ale i blízké (rodiče, prarodiče…) dětí, které rády kreslí nebo se s kreslením potýkají. My, kteří známe předchozí publikace Jiřiny Bednářové, zaměřené na grafomotoriku – Mezi námi pastelkami, Co si tužky povídaly a Na návštěvě u malíře – můžeme očekávat, že opět získáme mnoho nových užitečných informací o tom, jak rozvíjet kreslířské dovednosti, jak připravit dítě na psaní.

Tato kniha má však ještě jednu autorku: Vlastu Šmardovou, zkušenou dětskou psycholožku s dlouholetou poradenskou praxí, která poskytla pomoc mnoha rodičům dětí předškolního i školního věku. Pomohla řešit hodně dětských trápení. Právě spojení sil psychologa, pedagoga a malíře – ilustrátora Richarda Šmardy – vedlo k vytvoření této publikace, v níž se dozvíme nejen jak rozvíjet dětskou kresbu, ale také jak se dětská kresba vyvíjí a jaké jsou zákonitosti tohoto vývoje, jaký význam má pro rozvoj osobnosti dítěte. Mnohdy si neuvědomujeme, co vše o dítěti jeho kresba vypovídá, jak nám může schopnost rozumět kresbě pomoci pochopit dítě, a tedy mu i pomoci.

Vyzbrojeni základními odbornými informacemi budeme dále dobře pracovat na rozvíjení hrubé a jemné motoriky, které jsou předpokladem grafomotorických dovedností dítěte. Autorky nám nabízejí spoustu činností a cvičení, ukázek pomůcek, které si můžeme ve škole i doma vyrobit. Významná jsou doporučení týkající se pracovních návyků, sezení při kreslení a psaní, výběru kreslicích a psacích potřeb. Mnoho nepříjemností při psaní je zapříčiněno špatným úchopem psacího náčiní, je tedy nutno mu předcházet už v počátcích kreslení. Často mívají děti při psaní potíže s tím, že příliš „tlačí“ na tužku; proto se dovíme, jak ruku uvolnit, jaká grafomotorická cvičení pomohou dítěti kreslit a psát lehce, s jistotou, s chutí. Dostaneme odpovědi na otázky, které zajímají mnoho pedagogů i rodičů, např. jak má psát levák a má-li se dítě učit psát v předškolním věku. A nakonec nalezneme možnosti pomoci při obtížích, praktická, srozumitelná, odborně podložená doporučení včetně další literatury pro zájemce.

Přeji vám, vážení čtenáři, příjemné studium i mnoho užitku pro vás i děti, jimž prospějete tím, že jste rozšířili své znalosti o grafomotorice.

PhDr. Alena Šafrová,

speciální pedagožka Speciálního pedagogického centra při Soukromém speciálním gymnáziu Integra, Brno-Líšeň, externí pedagožka Pedagogické fakulty MU v Brně

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jiřina Bednářová

Jiřina Bednářová

Jiřina Bednářová záhy po ukončeném studia na filozofické fakultě změnila své profesní zaměření. Osobní zájem o vývoj dítěte a jeho odchylky ji přivedl ke studiu speciální pedagogiky. Výzvou jí bylo a stále je hledání možností, jak podporovat rozvoj myšlení a řeči u dětí. Dlouhou řadu let působila v Pedagogicko-psychologické poradně Brno, kde pracovala s předškolními dětmi s nerovnoměrným vývojem i se žáky základních a středních škol, kteří se potýkají se specifickými poruchami učení. Vytvořila ucelenou řadu metodických materiálů pro děti předškolního i školního věku, které jsou doprovázeny metodikami pro pedagogy a rodiče. V současnosti pokračuje v publikační činnosti a vzdělávání dospělých. K jejím největším radostem patří čas strávený s vlastní rodinou, přáteli, dětmi a rodinami, které v průběhu své praxe poznala. Ráda cestuje, aby se posléze o to raději vracela domů.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM