EN

Božská Ada

Hana Whitton


Rozsáhlý historický román o zakladatelce počítačové vědy od populární autorky Hany Whitton
Román o geniální a nedoceněné matematičce Adě Lovelaceové, autorce prvního počítačového programu, líčí nejen její nevšední soukromý život od dětství poznamenaného přísnou výchovou matky i vztahem k nepřítomnému otci, jímž byl slavný básník lord Byron, až po bohatý společenský a profesionální život v první polovině 19. století ve viktoriánské Anglii. Na její počest se každoročně druhé úterý v říjnu slaví mezinárodní „Den Ady Lovelaceové“ s cílem podpořit roli žen v přírodních vědách, technice a matematice.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 400
EAN 9788020458230
Datum vydání 02.09.2021
Věk od 15
Formát 140x210 mm
Nakladatelství Mladá fronta
Hmotnost 0,542
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Neuvěřitelný příběh zachycuje životní osud geniální, výjimečně nadané Augusty Ady Byronové (1815–1852), provdané Kingové, hraběnky z Lovelace, dcery známého básníka a bouřliváka lorda Byrona, která vytvořila první počítačový program. Ada se již od mládí projevovala jako nadaná matematička a její společenské postavení ve viktoriánské Anglii jí umožnilo stýkat se s výkvětem tehdejších vědců. Kromě toho byla vášnivá hazardní hráčka, mimo manželství měla mnoho milostných poměrů i avantýr, trpěla i psychickými problémy. Její život byl stejně krátký a dramatický jako otcův a stejně jako on zanechala v dějinách nesmazatelnou stopu.

Hana Whitton je velmi úspěšná česká spisovatelka a překladatelka žijící ve Velké Británii a nacházející inspiraci pro svou tvorbu jak v tamní současnosti, tak i bohaté historii. Témata zpracovává formou románu na základě důkladné rešerše dokumentů i osobních návštěv míst. Volnou řadu věnovanou významným osobnostem zahájil titul Větrná hůrka rodiny Brontëových (MF, 2017).

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Hana Whitton

Hana Whitton

Hana Whitton (* 1950) se narodila v Praze, kde vystudovala na Karlově univerzitě češtinu a angličtinu. Dvacet pět let pracovala jako knižní redaktorka. Nyní žije ve Velké Británii, kde se věnuje překládání a vlastní tvorbě. S Českým rozhlasem spolupracuje na pořadech o Velké Británii.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM