EN

Mají v nebi skleničky?

Martina Preissová

4,0
( 1 )

Něžně vtipná kniha malých příběhů z velké doby od známé herečky
Maminka má ambice. Tatínek má maminku, housle a králíky. Děda malíř a děda vinař mají – alespoň občas – odpovědi na Marjánčiny otázky. A pak je v Praze revoluce, doba dělá kotrmelce a všichni dospělí je dělají spolu s ní. Praha je daleko, Rakousko blízko a najednou se do něj smí. Má maminka pořád ještě ráda tatínka? Přelomový školní rok 89/90 zvídavýma očima malé holky z jihomoravské vinařské vesnice. Hořký i sladký. A ani trochu černobílý.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 200
EAN 9788026443797
Datum vydání 22.09.2022
Věk od 15
Formát 145x205 mm
Nakladatelství CPRESS
Hmotnost 0,264
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená s chlopněmi

Po úspěšné prvotině se ve své druhé knížce herečka Martina Preissová vydala dál od současnosti a ze střípků paměti a fantazie vytvořila obraz jedné rodiny a jedné malé jihomoravské vesnice v přelomové době.

„Právě jsem dočetla knížku své kolegyně Martiny Preissové, brečím jako malá holka a je mi hezky hřejivě u srdce - jako když doposloucháte koncert nebo když právě skončil krásný film…

A že bych si film natočený podle Martinina vyprávění dokázala představit!

Její hrdinka Marjánka, žákyně základní školy v jihomoravské vesnici na dohled od rakouských hranic, komentuje události svého dětského i rodinného života před, během i po listopadu 89 s úžasnou barvitostí, konkrétností, jímavostí a zároveň s velkým smyslem pro humor.“

Taťjana Medvecká

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

Eva Francová
V knížce se ocitáme v malé jihomoravské vinařské vesničce a očima devítileté Marjánky sledujeme přelomový rok 1989. Je tu také děda vinař a děda malíř. Maminka i tatínek. Ti všichni pocítí velké změny ve svých životech a my se dočteme to, jak je ustáli. Důležitý milník pro naši zemi – listopad 1989 – pohledem jedné rodiny na venkově. Jak sametová revoluce lidi ovlivnila, jak žili před ní, i potom. Moc se mí líbilo tohle zpracování. Jelikož mám ráda knihy českých autorů, rozhodně jsem si nemohla nechat ujít ani tuto knihu. Navíc, v roce 1989 jsem byla stejně stará jako Marjánka a dívala jsem se na svět stejnýma očima. Celá knížka pro mě tak byla jednou velkou vzpomínkou. Celý příběh byl úsměvný, milý, čtivý. Některé věty mě úplně pohladily po duši. Tím, že nás provází malá dívka působí celý příběh tak nevině, i když… Je to příběh ze života, nejednou jsem zavzpomínala na mé dětství na vesnici. Je to rodinné, lidské a dojemné vyprávění. Když jsem začala číst, nemohla jsem knihu odložit, a přečetla jsem ji na jeden zátah. Nesmím zapomenout na ilustrace, které už jsou pomyslnou třešinkou na celém příběhu. Pokud chcete knihu, u které se zasmějete, ale i dojmete. Pokud si chcete zavzpomínat na dobu, která tu před třiceti lety byla, a navíc to vše uvidět pohledem dítěte, tak rozhodně si knihu přečtěte.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Martina Preissová

Martina Preissová

Martina Preissová se narodila v roce 1975 ve Znojmě v rodině učitelů, malířů, muzikantů a vinařů. Sen stát se učitelkou vystřídala hned po maturitě potřeba jít dál. Objevila v sobě lásku k divadlu a přihlásila se na Janáčkovu akademii múzických umění. Po absolutoriu se na čas zastavila v angažmá v brněnském Národním divadle, od roku 2000 je členkou činohry Národního divadla v Praze. Spolupracuje s Českou televizí, točí seriály, učí herectví na DAMU a nepřestává být milující matkou dvěma synům a drahou polovičkou svého muže, herce Martina Preisse, kterého potkala kde jinde než v divadle. Svou prvotinu, velmi osobní knížku povídek Jak jsem nebyla na Lvech a jiné příhody, napsala v roce 2021. Druhá kniha Mají v nebi skleničky? je povídkovým cyklem volně inspirovaným dětstvím na konci osmdesátých let na jihomoravské vesnici.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM