EN

Sklouzni se v dešti

Lenka Parýzková


Když se ocitnete s depresí na psychiatrii, je někdy humor to jediné, co vám zbývá.
Když už se zdálo, že zvládla odchod od nevěrného manžela, dělení majetku i neshody s pubertální dcerou, se s ní setkala poprvé. Přišla bez ohlášení, bez varování jí sevřela hrdlo úzkostí. Deprese. Po marném boji Lenka nastupuje do psychiatrické léčebny, kde zažívá množství úsměvných absurdních situací a setkává se s lidmi, kteří jsou často v bezvýchodné situaci, ale přesto dokážou jeden druhému dodávat naději.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 304
EAN 9788076832046
Datum vydání 20.10.2022
Věk od 14
Formát 145x205 mm
Nakladatelství XYZ
Hmotnost 0,395
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená s chlopněmi

Ve chvíli, kdy se zdálo, že zvládla odchod od nevěrného manžela, dělení majetku i neshody s pubertální dcerou, se s ní setkala poprvé. Přišla bez ohlášení, bez varování jí sevřela hrdlo úzkostí. Deprese. Nedala se setřást, vyležet ani zapomenout. Po několika měsících marného boje se Lenka rozhoduje, jestli to tady skončí, nebo zkusí znovu žít. Vyhrává druhá možnost, a proto dobrovolně nastupuje do léčebny.

Začíná příběh z prostředí psychiatrického oddělení, kde se Lenka potýká se svými potížemi, ale většinou neztrácí svůj smysl pro humor. Není tu nouze o úsměvné absurdní situace, které například vysvětlí, proč nemají prasata v blázinci deprese, proč nesmíte před léčenými hráči loupat pomeranč, nebo proč je výhodné znát v takovém zařízení jména sedmi trpaslíků.

Dokáže se Lenka vrátit z těžkých depresivních stavů zpátky do života? Zvládne Ivanka svůj boj s anorexií? Proč přestala najednou krásná bulimička Andrejka zvracet a z jakého důvodu se Šárka do blázince neustále vrací?

Fiktivní vyprávění, které se opírá o reálné zkušenosti autorky, chce nabídnout naději všem, kdo bojují s psychickými problémy nebo se ocitli v nepříznivé životní situaci.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

Lenka Zajíčková
Příběh o Lence jejíž život se vymkl kontrole a dostala se do psychiatrické léčebny. Má těžké depresivní stavy. A není se čemu divit. Její exmanžel má novou partnerku, což se stává, ale společně vychovávají Lenčinu dcerku a navíc bydlí v domě, který platí Lenka. Ano, čtete dobře. Lenka platí hypotéku na dům ve kterém bydlí její ex s novou ženou. Lenka svým chvílemi drsným humorem a nadhledem líčí život v léčebně. Ona si tam šla naivně odpočinout s tím, že bude celý den ležet, nic nedělat a jen čerpat síly. Je naprosto vyhořelá a v depresích. Ale to se spletla. V léčebně je velice přísný režim s mnoha aktivitami, aby v lidech probudili opět chuť to života. V postelích se přes den nesmí ležet vůbec. Od rána do večera jsou dny plné aktivit. Ať jsou to společné terapie, nebo hry či služba na úklid. Autorka nám velice čtivě líčí osudy několika lidí prostřednictvím Lenky. Poznává slečnu s anorexií, další slečnu pro změnu s bulimií a Šárku, která se do léčebny vrátila již několikrát. Proč? To se dozvíte v knize. Příběh se četl hezky. Přesto mi hlavní postava absolutně nesedla. Nevím proč, ale byla mi protivná a nesympatická. Vlastně ani nevím čím. Chováním? Vystupováním? Líčením života v léčebně? Nevím a někdy se to prostě stává, že nám lidi z nějakého důvodu nesednou. Přesto Lenku obdivuju za to, jak se se svým osudem poprala a že se nenechala zlomit. A možná mě i zklamalo to, že jsem si, nevím proč, myslela, že jde o autobiografickou knihu. Ale po otevření jsem si přečetla poznámku autorky, že příběh je smyšlený. Věřím však, že lidé, kteří se v knize vyskytují, opravdu někde žijí...

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Lenka Parýzková

Lenka Parýzková

Narodila se roku 1975 v Uherském Hradišti, vyrostla a trvale žije v Napajedlech. Vystudovala SEŠ ve Zlíně, profesně zůstala tomuto oboru věrná, živí ji ekonomie a účtařina. Tuto práci si v minulosti okořenila provozováním restaurace a také na krátko otevřela kadeřnictví. Druhým domovem jsou jí Jeseníky, jsou jí inspirací k tvoření, na chalupě zde tráví s manželem veškerý volný čas ‒ toulá se na kole i pěšky po horách, maluje, sbírá houby, zkouší zahradničit a pro posezení se sousedy má vždy připravený borůvkový koláč nebo kulajdu s praváky. V zimě zapadává sněhem, a to ji prostě baví.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM