EN

Labuť a lovec

Jiří Březina


Mytologií prostoupený příběh z dob mezolitu od oceňovaného autora
Tam, kde se dnes leskne hladina Lipna a zvedají se šumavské kopce, se před tisíci lety rozprostíralo území mezolitických lovců. Jeden z posledních ostrůvků původního lidského způsobu života ale musel dříve nebo později čelit nově příchozí civilizaci zemědělců a pastevců. Na pozadí mýtu o labutí panně, který patří k nejstarším lidským vyprávěním, se rozvíjí první opakování příběhu Evropy: s jeho migrací lidí a kultur, válkami, odchodem starého a příchodem nového, krví, násilím… i se záblesky naděje.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Ilustrátor Sabina Chalupová
Jazyk čeština
Počet stran 160
EAN 9788076019300
Datum vydání 22.04.2024
Věk od 18
Formát 116x164 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Tvář
Hmotnost 0,191
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Když Lovec narazí při lovu labutí na tu zvláštní bytost, pochopí hned, že pochází z jiného světa. Netuší však, jak blízko ten svět je a jaké změny s sebou přináší. Tam, kde se dnes leskne hladina Lipna a zvedají se šumavské kopce, se před tisíci lety rozprostíralo území mezolitických lovců. Jeden z posledních ostrůvků původního lidského způsobu života ale musel dříve nebo později čelit nově příchozí civilizaci zemědělců a pastevců. Na pozadí mýtu o labutí panně, který patří k nejstarším lidským vyprávěním, se rozvíjí první, ale rozhodně ne poslední opakování příběhu Evropy: s jeho migrací lidí a kultur, válkami, odchodem starého a příchodem nového, krví, násilím… i záblesky naděje.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Příkaská Blanka
Příběh o Labuti a lovci je nejstarší vyprávěný mýtus, známý po celém světě. Přiznám se, že jsem o něm nikdy neslyšela ani nečetla, zkrátka jej vůbec neznala a o to víc jsem si čtení užívala. Děj příběhu autor zasadil do krajiny okolo Lipna, kde se před tisíci lety mohlo rozprostírat území neolitických lovců. A já při čtení měla pocit jako bych byla s lovcem v jeho době, šla okolím řeky plné mokřadů, lovila s ním, slyšela zvuky ptactva i zvířat. Syrovost příběhu o životě Říčních lidí, jejich zvyků, popis přírody, soužití Labuti a Lovce mě neskutečně vtáhly do děje. Musím říct, že jsem knížku zhltla za odpoledne. Při čtení se mně vybavilo, jak jsem jako dítě četla Lovce mamutů od Štorcha. Labuť a lovec je krásný, teskný příběh o střetu kultur, civilizací a také o životě našich předků.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jiří Březina

Jiří Březina

Českobudějovický rodák patří mezi nejvýraznější české detektivkáře. Už za svůj debut Na kopci získal v roce 2014 Cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román. Kniha vyšla po deseti letech v upravené reedici. Březina svůj úspěch zopakoval v roce 2020 se Vzplanutím z detektivní série s policistou Tomášem Volfem, která dále zahrnuje knihy Promlčení, Polednice, Mizení a Nalezení. Je také autorem příběhu pro děti Noční slunce a knihy Labuť a lovec, ve které spojuje svou lásku k pravěku, mýtům a přírodě. Porotci, recenzenti i čtenáři u Jiřího Březiny oceňují zejména originální zápletky, autentičnost vyprávění i obratnou hru se čtenářskými očekáváními, která často vyústí v nečekané zvraty. Jeho knihy byly přeloženy také do polštiny. Volný čas tráví nejradši v přírodě, kde chodí, běhá, táboří nebo jezdí na kole.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM