EN

Jak voní tymián

Marcel Pagnol


Slavné memoáry Marcela Pagnola
Vzpomínkové vyprávění Marcela Pagnola dovolí posluchači vstoupit do jeho rodného kraje - francouzské Provence - bujné a překrásné přírody, kde pod jižní sluncem kvete levandule a tymián dorůstá do výšky člověka. Pagnol zpracoval své vzpomínky, když překročil šedesátku, a přesto se dokázal podívat na svět očima chlapce, který i docela obyčejné věci vnímá jako vzácné a neopakovatelné okamžiky.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Souvenirs d´enfance
Počet stran 576
EAN 9788074299384
Datum vydání 29.01.2018
Věk od 15
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Hmotnost 0,658
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Francouzský spisovatel a dramatik Marcel Pagnol (1895–1974), člen Francouzské akademie věd, patřil mezi nejvýznamnější dramatiky meziválečného období. Snad nejlépe se uplatnil jeho vypravěčský talent v knihách vzpomínek vydaných česky pod názvem Jak voní tymián. Pagnol své vzpomínky začal psát po šedesátce. Zavádí nás v nich do svého rodného kraje Provence s překrásnou přírodou. Pagnolův otec zakoupil nedaleko Marseille starší domek uprostřed divočiny. Soboty i neděle, ale hlavně prázdniny, tráví rodina s velkým nadšením zde. Malý Marcel společně s otcem a strýcem loví zvěř, s kamarádem Lilim prožívá tisíce prázdninových dobrodružství. Před našima očima vyvstává hora Taoumé, defilují rázovité venkovské postavy a téměř cítíme vůni divoké přírody, kde z vyprahlého kamení vyrůstají pod jižním sluncem voňavé trsy levandule a borovice...

Audio

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Marcel Pagnol

Marcel Pagnol

Marcel Pagnol se narodil 28. 2. 1895 v Aubagne u Marseille. Patřil mezi nejvýznamnější dramatiky meziválečného období. Po počátečních nepříliš úspěšných pokusech o dramatickou tvorbu, např. v Obchodu se slávou (Les Marchands de gloire, 1924), zaznamenaly velký divadelní úspěch jeho hry z lidového prostředí Marseille Abeceda úspěchu (Topaze, 1928) a vzápětí nato především volná jevištní trilogie Malajský šíp (Marius, 1928), Fanny (1931) a César (1932), která se dočkala dokonce několika filmových zpracování. K divadlu se vrátil až v roce 1953 Jidášem (Judas). V roce 1946 byl zvolen do Francouzské akademie. Nejlépe se uplatnil Pagnolův vypravěčský talent v knihách vzpomínek Otcova sláva (La Gloire de mon père, 1957), Matčin zámek (Le Château de ma mère, 1958) vydaných česky pod názvem Jak voní tymián (Vyšehrad, 2000). Později je doplnil ještě svazkem Čas tajností (Le temps des secrets, 1965), poslední díl Čas lásek (Le Temps des Amoors) nedokončil, jeho fragmenty vydali přátelé po autorově smrti. Nejrozsáhlejší Pagnolovou výpravnou prózou je dvoudílná Živá voda (L’Eau des collines, 1963). Pagnol napsal také svazek esejů Poznámky o smíchu (Notes sur le rire, 1947). Jmenujme ještě drobnou prózu z autorova raného období Dívenka s tmavýma očima (Vyšehrad, 1999). Zemřel 8. 12. 1974 v Paříži.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM