EN

Jiří z Poděbrad očima šaška Palečka a Jana Žižky

Tomáš Němeček


Další velikán do kapsy v sérii popisující naše hrdiny tak, jak je neznáte
Král Jiří z Poděbrad nevládl dlouho, dožil se jen 51 let – a to ještě o první třetině jeho života nevíme skoro nic. Přesto se po něm jmenují školy, ulice a náměstí. Tušili jste, že vyslanci krále Jiřího možná jako první Češi viděli v Belgii brusle a ve Španělsku býčí zápasy? Nebo že když uherský král Matyáš Korvín vtrhl na Moravu, Jiří mu místo válčení nabídl osobní souboj? Užijte si nálož zajímavostí o jednom z nejslavnějších českých panovníků!

Detailní informace

Ilustrátor Tomáš Chlud
Jazyk čeština
Počet stran 144
EAN 9788020460233
Datum vydání 01.09.2022
Věk od 9
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Mladá fronta
Hmotnost 0,245
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená

TOHLE VÁS VE ŠKOLE NEUČILI!!!

O husitském králi Jiřím z Poděbrad víme, že plánoval středověkou Evropskou unii.

ALE VĚDĚLI JSTE, ŽE...

…když na Moravu vtrhl uherský král, Jiří mu místo válčení nabídl osobní souboj? A že vyslanci krále Jiřího při svém putování po Evropě spatřili asi jako první Češi brusle?

Zjistíme také, jestli za krále Holce opravdu byla za groš ovce. Anebo co se stalo s proslulým dělem Chmelík, které za husitských časů stávalo na náměstí města Tábor. A jestli je možné, že malý Jiří opravdu zdědil meč Jana Žižky.

Více se dozvíte v sedmém díle edice Velikáni do kapsy, v němž Bětku (která bydlí v Kunštátu) a Sáru (která bydlí v Poděbradech) provázejí dva vypravěči, králův šašek Paleček a duch Jana Žižky z Trocnova.

Takže si poslechneme šaškovy vtipy i hejtmanovy vzpomínky na divoké mládí. A nakonec se Bětka se Sárou dočkají odpovědi, co by král Jiří říkal na dnešní dobu.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Tomáš Němeček

Tomáš Němeček

Tomáš Němeček (1973) je český právník a novinář. Vystudoval žurnalistiku na FSV UK a Právnickou fakultu v Praze. Od roku 1995 pracoval v týdeníku Respekt, v letech 2003‒2005 byl jeho šéfredaktorem. V roce 2005 se stal hlavním komentátorem Hospodářských novin, od roku 2009 vedl Přílohu Orientace a následně přílohu Právo a justice v Lidových novinách. V září 2013 noviny opustil na protest proti novému vlastníkovi Andreji Babišovi. Od roku 2013 působí jako právník a také komunální politik na Praze 8, publikuje příležitostně v různých médiích. Za svou novinářskou činnost získal Cenu Ferdinanda Peroutky (2004), Novinářskou cenu (2011) a Cenu Karla Havlíčka Borovského (2012).
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM