EN

Pravda nebyla k dostání

Lucie Hlavinková


Co všechno vám můžou vzít? Historický román od autorky bestselleru Kdo šije u Podolské.
Píše se rok 1982 a v patnáctileté Janě se kromě dospělosti probouzí i poznání, že s minulostí její rodiny není cosi v pořádku. Otec před rokem zemřel a v matčině ložnici se ukrývá sešit plný nepochopitelných zápisků. Prarodiče se chovají přinejlepším výstředně a mluvit před nimi o některých tématech je tabu. Jana dospívá v totalitním bezčasí, přesto není otupělá – a tak se pouští do pátrání. Dokáže najít pravdu o rodinné historii i vlastní identitu?
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 240
EAN 9788026722809
Datum vydání 19.05.2022
Věk od 18
Formát 125x205 mm
Nakladatelství MOTTO
Hmotnost 0,37
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

I tentokrát se Lucie Hlavinková nechala inspirovat rešerší historických pramenů z temného období socialismu. Píše se rok 1982 a v patnáctileté Janě se kromě dospělosti probouzí i poznání, že s minulostí její rodiny není cosi v pořádku. Otec před rokem zemřel a v matčině ložnici se ukrývá sešit plný nepochopitelných zápisků. Prarodiče se chovají přinejlepším výstředně a mluvit před nimi o některých tématech je tabu. Jana dospívá v totalitním bezčasí, přesto není otupělá – a tak se pouští do pátrání. Dokáže najít pravdu o rodinné historii i vlastní identitu?

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Video

Hodnocení čtenářů

Tereza Formánková
Opět jsem nadšeně sáhla po knize mé oblíbené Lucie Hlavinkové, a znovu jásám! Sledujeme příběh patnáctileté Jany, která vyrůstá v totalitě, zemřel jí nedávno tatínek a prarodiče se chovají docela zvláštně. Jana má stále pocit, že její rodina něco tají nebo přinejmenším jí neříkají pravdu. Pustí se tedy do vlastního pátrání, co za tím vším vězí. A jak postupně rozkrývá rodinné tajemství, přichází na velmi zajímavé věci! Líbilo se mi vyprávění z pohledu dospívající Jany, která, ač někdy trochu naivně, ale s tvrdohlavostí náctileté, šla za svým cílem - dozvědět se pravdu. Skvěle vykreslené prostředí totality, které si jistě dovedou představit i později narození, kteří tuto dobu nezažili. Příběh má spád, napětí a je velmi čtivý. Další kvalitní román se zajímavě zpracovaným tématem naší historie. Velmi doporučuji!
Lenka Zajíčková
Patnáctiletá Jana prožívá běžné starosti a radosti dospívající slečny. Řeší školu, chlapce, ale přeci jen je v něčem maličko jiná než ostatní děvčata. Zjistí totiž, že její rodina skrývá tajemství, které by ráda rozluštila a dozvěděla se tak pravdu. Vše začne jedním dnem, kdy se hrabe v mámině skříni a najde sešit s pevnými deskami. Dočítá se v něm o podivných situacích. Zní to jako pohádka, ale přesto nevěří tomu, že to pohádka opravdu je. Z celého textu je spíš zmatená a nechce se ptát své maminky, protože by ji nerada rozrušila. Před rokem jí totiž zemřel manžel a Janě milující otec. Prarodiče se taky chovají podivně, když Jana zabrousí s otázkami do minulosti a tak vezme vše sama do své hrsti a pátrá. Pátrá a hledá až se dozví šokující informace, které si sama v sobě musí nejprve srovnat... Knížku doporučuji všem. Opravdu všem, kteří si chtějí přečíst kvalitní společenský román, kdy je otevřeno jedno téma. Možná i několik témat, která rezonují ve společnosti. Já se našla hlavně v tom jednom, které vám v recenzi určitě neprozradím, abyste byli stejně tak překvapení a spadla vám brada jako mně.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Lucie Hlavinková

Lucie Hlavinková

Lucie Hlavinková se narodila a celý život žije v Brně. Studovala historii a religionistiku na FF MU. Věnuje se výuce, překladům a psaní. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, až v roce 2016 zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros s knihou pro děti s názvem Projekt pes (ten můj), která se dočkala několika pokračování. U knížek pro děti zůstala a navázala neméně úspěšnou sérií Sesterstvo. První kniha pro dospělé s názvem Sestry Foxovy, životopisný historický román o zakladatelkách spiritismu, autorce vyšla v roce 2017. O dva roky později vydala v nakladatelství Motto historický román s detektivní zápletkou Apatykář a román o osudech slavného salonu v 50. letech Kdo šije u Podolské?
Zobrazit profil autora

Recenze

českoobjektivem.cz - O HLEDÁNÍ PRAVDY A VLASTNÍ IDENTITY

...I tentokrát se Lucie Hlavinková nechala inspirovat rešerší pramenů z temného období socialismu. Tématem příběhu je přerod hlavní hrdinky z dětství do dospělosti v době normalizace a vyrovnání se s rodinnou historií, kterou postupně odhaluje díky nalezenému matčinu deníku. Autorka vycházela ze skutečných vzpomínek pamětníků, které zaznamenávala pro svou dizertační práci....

knihazaknihou.cz - Pravda nebyla k dostání

...„Lucie Hlavinková píše jednoduchým, ale čtivým stylem, z kterého zavání obyčejnost a právě díky tomuto nenáročnému stylu psaní vyniká intenzivní námět knihy. Příliš se nenoří do hlubokých vod emocí, přesto ve vás po přečtení zůstává stopa pohnutí.“...

kultura21.cz - Tip na historický román

...“Velmi silný příběh. Kolikrát mě zamrazilo. A pak jsem si oddechla, že už nežijeme v režimu, který byl tak zákeřný, zasahoval do rodin a ničil je ještě v osmdesátých letech. Na postavy pořád myslím. Mohli to být moji i vaši sousedé.”...
NAPIŠTE NÁM