EN

Můj život s Václavem a Chartou

Kamila Bendová, Michal Stehlík


Známá matematička v rozhovoru o disentu a společné životní cestě s jejím manželem
Protiklady se přitahují – to možná platí ve fyzice, ale v lidských vztazích je tomu spíše naopak. Kamilu Bendovou svedly dohromady s jejím mužem Václavem Bendou právě podobné hodnoty: láska ke svobodě, smysl pro spravedlnost i křesťanská víra. V rozhovoru s historikem Michalem Stehlíkem vzpomíná známá matematička na dění kolem Charty 77 i VONS. V jejích vzpomínkách ožívají Václav Havel, Petr Uhl, Dana Němcová a další výrazné osobnosti disentu i atmosféra doby, již dokreslují unikátní archivní fotografie.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 152
EAN 9788026730033
Datum vydání 02.09.2024
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Rozhovory
Hmotnost 0,3
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Matematička Kamila Bendová v rozhovoru s historikem Michalem Stehlíkem vzpomíná především na své působení v disentu, po boku svého muže Václava Bendy. V zasvěceném rozhovoru ožívá společenství kolem Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), které sjednocovalo lidi velice odlišných názorů, spojených ale obhajobou svobody projevu a vyjádření proti represivnímu normalizačnímu režimu. Můžeme sledovat pozoruhodný rozsah aktivit disidentského prostředí, například pořádání přednášek významných zahraničních myslitelů jako byli teolog Hans Küng či filosof Paul Ricoeur. Knihu doprovázejí fotografie z archivu K. Bendové.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Kamila Bendová

Kamila Bendová

Kamila Bendová (1946) je česká matematička a aktivistka. Spolu se svým mužem, filosofem a aktivistou Václavem Bendou, se podílela na činnosti Charty 77, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), Hnutí za občanskou společnost a po roce 1989 i Křesťanskodemokratické strany. Pracovala jako odborná asistentka v Matematickém ústavu Akademie věd ČR, zabývala se logikou, organizovala semináře na Filosofické fakultě UK. Spolupracuje za historii českého disentu.
Zobrazit profil autora

Michal Stehlík

Michal Stehlík

Michal Stehlík (1976) je český historik a slovakista. Zabývá se především českými dějinami 20. století. V letech 2006 až 2014 byl děkanem Filosofické fakulty UK, od ledna 2024 ředitelem Památníku národního písemnictví. Je autorem řady publikací, například Babické vraždy 1951 (Academia 2016), Krok do propasti. 37 příběhů roku 1937 (Academia 2019). S Martinem Gromanem natáčí populární podcast Přepište dějiny. Je autorem knižního rozhovoru se slovenským diplomatem a politikem Rudolfem Chmelem Střední Evropa mezi ideou a realitou (Národní Muzeum 2021).
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM