EN

Labyrint bolesti

a jak se v něm neztratit

Pavel Kolář


Mnohovrstevnatý fenomén bolesti očima profesora Pavla Koláře
Ačkoli to nemusí být jasné na první pohled, bolest má v našem životě užitečnou a smysluplnou roli – upozorňuje na to, že se v těle něco děje. Problém nastává, když se mění v chronickou nemoc. Renomovaný fyzioterapeut Pavel Kolář rozebírá fenomén bolesti z nečekaných úhlů a sdílí i své zkušenosti z pozice člověka, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Vydejte se cestou vedoucí přes hlubiny vědomí, podvědomí i prožívání a odhalte, jak bolest využít jako příležitost k sebepoznání a růstu.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 224
EAN 9788026731092
Datum vydání 24.02.2025
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Ačkoliv málo lidí na bolest umírá, mnoho lidí umírá v bolesti a ještě více s bolestí žije. Bolest prostupuje naše každodenní životy a my si s ní musíme umět poradit tak, aby se nestala onemocněním a ve svých důsledcích nás nepoškozovala. Někdo snese stejnou bolest bez povšimnutí, pro jiného může být zatěžující až zničující...

Bolest má nicméně v našem životě užitečnou a smysluplnou roli. Upozorňuje na to, že se v našem těle něco děje. Kniha Labyrint bolesti se snaží ukázat, že bolest není pouhým nepříjemným počitkem, ale zkušeností zahrnující celou lidskou bytost. Představuje bod, kde se setkávají tělo a mysl. Ve chvíli, kdy se regulátorem tohoto setkání stane mysl, člověk už není jen pasivním příjemcem bolesti, ale také jakýmsi alchymistou, který je schopný zmírňovat nebo zesilovat její intenzitu na základě mentálních a emocionálních stavů a s tím spojenými chemickými ději v mozku i v celém organismu. Staří stoikové tvrdili, že mysl může ovládat naše reakce na utrpení, a moderní neurověda ukazuje, že pro tuto starou pravdu existuje biologický základ – to, jak myslíme, jak se pozorujeme, jak přistupujeme ke svým pocitům a očekáváním, může skutečně ovlivnit, jak bolest vnímáme. Tím, že bolest proniká do našeho vědomí, významně ovlivňuje způsob, jakým prožíváme svět. Vypovídá o samotné podstatě existence, neboť člověk v bolesti zažívá svou konečnost a svou zranitelnost.

V knize Labyrint bolesti nepůjdeme jen cestou počitku bolesti v místě jejího vzniku, ale i přes hlubiny podvědomí, vědomí a prožívání a dozvíme se, jak si na bolest sáhnout, aby se nestala poškozující, ale ukázala nám cestu k sebepoznání. Když prožíváme bolest, často se o sobě něco naučíme. Může nám ukázat naše limity, ale také nám pomáhá růst a posilovat naši odolnost.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Pavel Kolář

Pavel Kolář

Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. vystudoval obor Tělesná výchova a rehabilitace na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2012 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy. Zabývá se především pohybovou patologií dětí. Je autorem diagnostického a terapeutického konceptu Dynamická neuromuskulární stabilizace (DNS), vycházejícího z vývojové kineziologie, který uplatňuje i ve svých Centrech pohybové medicíny. Přednáší o něm také na univerzitách a v kurzech doma i po celém světě. Kromě toho se věnuje sportovní medicíně: má zásluhu na diagnostice i léčbě řady špičkových sportovců a týmů. Spolupracuje s několika nadacemi a charitativními organizacemi. Od roku 1998 je stálým členem prezidentských lékařských konzilií. V roce 2003 mu Václav Havel udělil osobní medaili prezidenta republiky Za zásluhy o stát za pedagogickou a vědeckou činnost, v roce 2007 obdržel od Václava Klause státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti výchovy a vědy. S manželkou Michaelou má tři děti.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM