EN
Animovaný film Myši patří do nebe získal další ocenění

Animovaný film Myši patří do nebe získal další ocenění

Dobrodružný příběh myšky a lišáka okouzlil tisíce čtenářů už v roce 2006 – tehdy vyšla kniha spisovatelky Ivy Procházkové poprvé. Po šestnácti letech podle ní vznikl animovaný film a nyní získal prestižní cenu Český lev. Jak tento úspěch vnímá autorka populárního vyprávění, které nově vychází s nádhernými ilustracemi od režisérky filmu?

Když Iva Procházková dopsala půvabný příběh pro děti Myši patří do nebe, ještě netušila, že se její hrdinové jednou ocitnou i na filmovém plátně. Na počátku dlouhé cesty, která vedla až k zisku Českého lva, byla filmařka a ilustrátorka Denisa Grimmová.

„Denisa Grimmová mě oslovila už před deseti nebo jedenácti roky s tím, že podle mojí knížky natočí film,“ říká Iva Procházková. „Prohlásila to s takovou milou umíněností, že jsem jí okamžitě uvěřila. Mám ohromnou radost, že nyní myš ulovila lva – to jsem jí řekla po předávání cen.“

Příběh o myšce, která umře a přijde do zvířecího nebe, autorku napadl, když jí zemřel jeden z jejích domácích mazlíčků. Jeho prostřednictvím chtěla nejen dětským čtenářům vzít strach a smutek provázející smrt někoho blízkého. To se jí díky laskavému vyprávění povedlo skvěle. A jak je spisovatelka spokojená s podobou filmu?

„Naplnil mé představy dokonale. Vlastně je předčil. Těžko bych si mohla přát kreativnější převedení své knižní předlohy na filmové plátno. Už několik dětí mi oznámilo, že předtím knížku nečetly, ale po shlédnutí filmu si ji přály jako dárek a určitě si ji co nejdřív přečtou. Nic lepšího se tomu příběhu nemohlo přihodit.“

Zajímá vás knižní předloha úspěšného filmu? Tady ji najdete i s neopakovatelnými ilustracemi režisérky Denisy Grimmové.

NAPIŠTE NÁM