EN
To nejlepší z dětské literatury za rok 2019

To nejlepší z dětské literatury za rok 2019

Co se v loňském roce urodilo na poli dětské literatury? Které knížky nesmí chybět v žádné dětské knihovničce? Výběr těch nej nám tentokrát pomohli sestavit šéfredaktoři všech našich nakladatelství, která vydávají knížky pro děti. Přečtěte si jejich osobní doporučení a inspirujte se v knižním výběru doplněným také o tipy z Knihozemě.

Tip Petra Eliáše, šéfredaktora nakladatelství Albatros: Jan Zajíc (12 let)

„Vybrat jedinou knihu za celý rok je takřka nemožné, ale není zbytí, a tak sahám po knížce, která se naší běžné produkci v lecčem vymyká. Je to původní komiks, jakých máme v edičním plánu pořád poměrně málo. Zpracovává závažné téma – dokonce tak závažné a složité, že jsme v redakci vedli dlouhé diskuse, zda se do něj vůbec pouštět, zda je možné ho pro děti adekvátně zpracovat. Scénář a první skici mě uklidnily a výsledek předčil všechna má očekávání. Příběh Jana Zajíce je odvyprávěn poutavě a v kontextu a otázky, které se v souvislosti s jeho činem vkrádají na mysl, zůstávají zodpovězen jen zčásti, takže zbývá dostatek prostoru pro vlastní úvahy.“


Tip Jakuba Šedivého, šéfredaktora nakladatelství Fragment: Lvíček Bertík (3 roky)

„Lvíčka Bertíka si zamiluje každé dítě. Tahle originální knížka pro nejmenší zaujme čtenáře nejen roztomilým příběhem, ale hlavně netradičním výtvarným pojetím. Slovinská autorka a výtvarnice Manica K. Musil vytváří knížky pro nejmenší děti netradiční technikou „patchwork“, sešíváním a vyšíváním obrázků.“


Tip Stanislava Kadlece, šéfredaktora nakladatelstvé Egmont: Halóóó, tady Lucifa! (8 let)

„Kniha Halóóó, tady Lucifa! otevírá v dnešní době jedno z nejaktuálnějších témat. Jsou mobilní telefony, tablety, sociální sítě a virtuální realita skutečně tak bezpečné, jak se tváří? Mohou jim děti opravdu bezmezně věřit? A neskrývají ti, kteří se s dětmi a teenagery snaží přes mobily a sociální sítě kontaktovat, svou skutečnou tvář? Život Dominika se obrátí vzhůru nohama od chvíle, kdy u v noci zavolá neznámé číslo a volající se představí jako Lucifa. Chlapec má najednou všechno, po čem do této chvíle jen toužil. Ale nic není v životě zadarmo. A ve světě skrytých identit a nejmodernějších technologií to platí dvojnásob.“  


Tip Evy Mrázkové, šéfredaktorky nakladatelství Edika: Půlnoční kocourek (4 roky)

„Knížka Půlnoční kocourek boduje u čtenářů zejména nedostižnými ilustracemi – jsou jemné, propracované a kouzelné. I příběh je magický a zaujme nejen milovníky koček v každém věku. Toníkovo dobré srdce a láska ke zvířatům jej přiměje, aby se pro dobročinné účely vzdal svých nejmilejších hraček. A dobrý skutek se mu mnohonásobě vrátí v podobě nečekaného nového kamaráda. Vlastně dvou!“


Tip Romana Bureše, šéfredaktora nakladatesltví CPRESS: O hodném méďovi (2 roky)

„Kniha je výjimečná svým zpracováním i schopností chytit za srdce, a to děti i dospělé. Navíc má smysluplné hluboké poselství. Absence slov má dvě výhody: zaprvé příběhu porozumí i dítě, které neumí číst a které si knihu prohlíží samo, zadruhé při prohlížení s dospělým se dá příběh komentovat pokaždé jinými slovy. Suma sumárum: pohlazení pro oči i duši. O hodném méďovi je bezva i proto, že je vhodná pro všechny věkové kategorie.“


NEJLEPŠÍ DĚTSKÉ KNIHY 2019

NAPIŠTE NÁM