EN

Vladimír Váchal: Únosně výstřední

77 příběhů ze života cestovatele

Vladimír Váchal


Najděte inspiraci pro své další cesty!
Vladimír Váchal je tak trošku výstřední. Ale únosně výstřední. Cestuje po světě a zažívá věci, nad kterými občas zůstává rozum stát. V Arménii si například stopnul džíp místního generála, a podíval se tak do míst, kam se běžně nesmí. Na hranicích Mauritánie zase málem strávil zbytek svého života. Cestování se pro něj stalo prací, vášní i koníčkem, což poznáte při četbě kteréhokoliv ze 77 příběhů v celkem bizarním konceptu cestopisné literatury.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 272
EAN 9788026433361
Datum vydání 05.11.2020
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství CPRESS
Hmotnost 0,783
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Vladimír Váchal je tak trošku výstřední. Ale únosně výstřední. Cestuje po světě a zažívá věci, nad kterými občas zůstává rozum stát. V Arménii si například stopnul džíp místního generála, a podíval se tak do míst, kam se běžně nesmí. Na hranicích Mauritánie málem strávil zbytek svého života a v Severní Koreji byl nucen psát děkovný dopis. Cestování se pro něj stalo prací, vášní i koníčkem, což poznáte při četbě kteréhokoliv ze 77 příběhů. V knize, která přináší vcelku bizarní koncept cestopisné literatury, dozajista najdete inspiraci pro své další cesty!

Hodnocení čtenářů

Jan Procházka
Nechte se svést únosně výstředními zážitky z cest. Vladimír Váchal je překladatel a tlumočník z perštiny, cestovatel, průvodce, malíř, stěhovák a pravdě renesanční člověk, který za těch takřka třicet let co chodí po téhle planetě, zcestoval skoro celý svět. Kniha Únosně výstřední je vlastně takovým výběrem z té nepřeberné hromady zážitků, které za léta cestování nasbíral. Nejde tedy o cestopis v pravém slova smyslu, ale spíše o takovou mozaiku příběhů, které autor na svých cestách prožil. A mozaika je to věru pestrá. Ať už jde o potěmkinádu v Severní Koreji, setkání s tučňáky v antarktidě, či šílenou bouřku na vrcholu Jaguářího chrámu. A protože je milovníkem nejen cestování, ale také autostopu, výtvarného umění a hudby, nabízí ve svých příbězích často i neotřelý pohled nejen na různé destinace, které navštívil, ale na cestování samotné. V některých vzpomínkách se vrací do dob studií perštiny, jindy zase vzpomíná o cestování s maminkou či sestrou. Znám autora díky sérii jeho přednášek o Antarktidě, Iránu, Súdánu a Severní Koreji, jež jsem měl možnost navštívit a vím, že Vladimír bere život z té lepší stránky a nikdy neztrácí úsměv. A přesně taková je i jeho kniha. Autor bere cestování s nadhledem. Zároveň se však nebojí dotknout takových citlivých témat, jako jsou ekologie či charitativní činnost v zemích třetího světa. Přestože je součástí knihy docela dost fotografií, málokterá se honosí popiskem. Komentáře k některým fotkám samozřejmě najdete v kapitole, u níž se obrázek nalézá, ale většinou to tak není. Při zběžném prolistování to může člověka nemile překvapit, ale během čtení jsem z poznámek pod čarou pochopil, že to byl jeho autorský záměr. Váchal se čtenáře snaží vyprovokovat a mnohdy ho v textu přímo vybízí, aby sedl k počítači a fotky příslušných míst si vyhledal na internetu. Mnozí z čtenářů, tento záměr nejspíš neocení, ale pokud přistoupí na autorovu hru, užijí si tak nevšední, lehce interaktivní četbu. Ve výsledku nám kniha Únosně výstřední nabízí trochu netradiční sbírku příběhů z cest a náhled do života zajímavého a inspirativního člověka. A ty mladší, kteří se teprve rozhodují, co budou dělat. Možná ponoukne ke studiu v zahraničí, nebo vlastní dobrodružné expedici. A to není zas tak málo. 80% Pěkný rozhovor s Vladimírem Váchalem najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=Mi6gDP7jKGw&t=716s

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM