EN

PRÁVĚ TEĎ VELETRŽNÍ TÝDEN! SLEVA 22 % + DOPRAVA ZDARMA NA VŠE

Prokletý Modigliani

Jiří Žák


Strhující román o životě malíře Amedea Modiglianiho
Působivé portréty, intimní akty i sochy, do nichž se vtělilo jedinečné nadání. Ale také litry absintu, drogy, nevázané večírky, prostitutky a podlomené zdraví. To vše bylo nedílnou součástí osudu italského výtvarníka Amedea Modiglianiho, který se stal legendou už za svého života. Vydejte se na pařížský Montmartre, kde počátkem 20. století vzkvétala umělecká komunita a jeden bohémský večírek střídal druhý. V tomto elektrizujícím prostředí se odehrává i příběh Modiglianiho, „prokletého“ umělce své doby…
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 408
EAN 9788076834767
Datum vydání 16.05.2024
Věk od 15
Formát 145x205 mm
Nakladatelství XYZ
Hmotnost 0,464
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Všechny postavy v této knize jsou skutečné a zároveň smyšlené. Všechny události se odehrály a zároveň neodehrály. Všechno je pravda a zároveň fikce. Román autorovi takovou možnost poskytuje.

Tahle informace poskytuje odpověď na všechny vaše otázky. Kniha Prokletý rozhodně není knihou faktu a většina dialogů není skutečná. Jako bývalý herec však považuji dialog za základní formu komunikace mezi dramatikem a divákem i mezi autorem a čtenářem. Snažil jsem se na příběhu Amedea Modiglianiho popsat dobu, v níž žil a v níž se tvořilo celé moderní umění. Dobu, která formovala naše myšlení a nazírání na svět.

Modigliani a jeho tragický – a strhující – život láká od jeho smrti v roce 1920 celou řadu autorů, takže knihy, které o Modiglianiho osudech vyšly, se nedají snad ani spočítat. S tím souvisí i jeden zásadní problém: Čím víc knih, tím větší zájem o Modiho život a tím snadnější vznik legend, které dnes spíš komplikují, než aby osvětlovaly fakt, kým Modigliani skutečně byl. Na jednu legendu se nabaluje další. Je snadné vidět v Modiglianim jen opilce, či naopak geniálního malíře, a potlačit skutečná fakta. Modiglianiho dcera Jeanne – ta, o níž se píše i v této knize – se pokusila podívat na svého otce upřímnýma a milujícíma očima a uveřejnila v roce 1961 knihu Modigliani sans legends (Modigliani bez legend), v níž se pokusila zbavit otce nánosu romantizujících nebo odsuzujících faktorů. Ani jí se to však zcela nepovedlo, legenda si už žila svůj vlastní život.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jiří Žák

Jiří Žák

Jiří Žák je herec, scenárista, milovník Francie a překladatel z francouzštiny. Prosadil se také jako spisovatel. Vystudoval DAMU a dlouhá léta byl členem pražského souboru Divadla na Vinohradech. Přeložil přes sto knih, mezi nimi i bestsellerové thrillery Bernarda Miniera. Sám je autorem mnoha knih a televizních dokumentů o Francii, například průvodce Co ještě Paříž neřekla.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM