EN

Ochranné obklíčení

Heinrich Böll


Román klasika německé prózy, česky vychází poprvé
Fritz Tolm je mediální magnát, jehož zvolí do čela vlivného průmyslového svazu. Se slávou a mocí ale přichází také strach, zranitelnost a dotěrná pozornost médií. Kolem něj vzniká síť bezpečnostních opatření, která ho má chránit, současně se ale stává pavučinou, jež dusí nejen jeho, ale i jeho blízké. V paranoidním prostředí, kde každý návštěvník je podezřelý a každá věc může skrývat bombu, vyplouvají na povrch skryté vztahy a city, zasutá traumata a hlavně dvojznačný vztah bezpečí a osobní svobody.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Fürsorgliche Belagerung
Původní jazyk němčina
Překladatel Jana Zoubková
Počet stran 272
EAN 9788076018457
Datum vydání 18.09.2023
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Hmotnost 0,382
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Böllův pozoruhodný, svého času nedoceněný román Ochranné obklíčení vznikal na pozadí temných událostí podzimu roku 1977, kdy Německo čelilo další vlně teroristických útoků Frakce Rudé armády. Böll v něm reflektuje tehdejší bezpečnostní opatření, společenskou i mediální hysterii, zároveň i to, jak se daná situace promítla do života běžných lidí. Jeho text ovšem není dobovým dokumentem ani klíčovým románem, ale volným literárním zpracováním, hyperbolou, která se dotýká oblasti dystopické literatury. Propojení člověka a stroje, stírání hranice mezi živým organismem a automatem, mapování lidského chování, pohybu, gest, dokonce i myšlenek, ohrožení privátní sféry, ztráta vazby s primárními vjemy a smyslovostí vlivem digitálních médií a virtuální reality, to jsou jen některé jevy, které Böll ve svém románu pojmenoval v počátečních fázích a předjímal další vývoj, další „bujení, které nelze zastavit“. Jeho dílo se v dnešních souvislostech jeví až překvapivě aktuální. Do češtiny je přeloženo vůbec poprvé.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Heinrich Böll

Heinrich Böll

Heinrich Böll (1917–1985) vyrůstal v rodině, v níž se přirozeně mísila katolická víra s anarchismem. Publikovat začal ve druhé polovině 40. let a od počátku 50. let až do své smrti byl výrazným a kritickým hlasem literární a společenské scény. Stal se jedním z nejčtenějších a nejpřekládanějších německých autorů (v roce 1972 získal Nobelovu cenu). Ve svých dílech upozorňoval na problémy, které se poválečná západoněmecká společnost snažila vytěsnit. Poukazoval na někdejší vzorné náckovství či kolaborantství, po válce pečlivě zametené pod luxusní koberec hospodářského zázraku. Svou válečnou zkušenost převedl do raných próz Vlak dojel přesně (1949) a Kdes byl, Adame? (1950), navázal díly, která reflektují poválečný vývoj Německa: A neřekl jediné slovo (1953), Sebraná mlčení Dr. Murka (1958), Biliár o půl desáté (1959), Klaunovy názory (1963) či Konec jedné služební jízdy (1966). Oblouk mezi válkou a současností autor uzavírá monumentálním románem Skupinový snímek s dámou (1971). V sedmdesátých letech se odklonil od reflexe minulosti a zaměřil se na břitkou kritiku médií, přetechnizované společnosti i omezování lidských svobod. Do tohoto období spadá mj. skandální próza Ztracená čest Kateřiny Blumové (1974) a román Ochranné obklíčení (1979).
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM