EN

Ty chladné oči

Scarlett Wilková


Mráz přichází z duše. Historický román od autorky bestselleru Až uvidíš moře.
Válka hraje s lidmi krutou šachovou partii, pěšáci se promíchají, na barvě uniformy tolik nesejde. Během nacistické okupace Smolenska se setkají okouzlující ruská dívka Neonila a český mladík Emil donucený bojovat za wehrmacht. Když se spolu po válce usadí v Československu, vznáší se nad nimi stigma kolaborace, a tak jim nezbývá než opatrný život ve strachu. Utají svou minulost a dokážou se po tom, co zažili, dívat na svět i jinak než chladnýma očima? A může strach ospravedlnit krutost spáchanou na jiných?

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 288
EAN 9788026724414
Datum vydání 16.03.2023
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství MOTTO
Hmotnost 0,417
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Válka hraje s lidmi krutou šachovou partii, pěšáci se promíchají, na barvě uniformy tolik nesejde. Během nacistické okupace Smolenska se setkají okouzlující ruská dívka Neonila a český mladík Emil donucený bojovat za wehrmacht. Když se spolu po válce usadí v Československu, vznáší se nad nimi stigma kolaborace, a tak jim nezbývá než opatrný život ve strachu. Utají svou minulost a dokážou se po tom, co zažili, dívat na svět i jinak než chladnýma očima? A může strach ospravedlnit krutost spáchanou na jiných? Scarlett Wilková přichází s druhým románem, v němž opět otevírá citlivé a málo reflektované téma novodobých dějin.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

Lenka Zajíčková
Historický román ve kterém poznáváme Neonilu. Ruskou dívku, která žije ve Smolensku v dobách nacistické okupace. Krásná blondýnka s vlasy světlými až téměř bílými nosí sepnuté do drdolu. Oči má chladně modré a každý kdo se do nich podívá, je jejich nádherou fascinován. Válka je v tom nejhorším a všude se plíží strach a nejistota. Lidé jsou vyháněni z domovů, umírají a zažívají bolest ze ztráty svých blízkých. Ti, kteří přežili se snaží uprchnout. Pokusit se vyhnout válečné vřavě a prožít tyto roky někde na samotě a co nejvíc v klidu. Neonila se souhrou náhod a velkého chaosu ocitne v Evropě. Během cesty zažívá obrovská muka. Trpí neskutečnou zimou a hladem. Kolem sebe vidí smrt, bídu a utrpení. Lidé mají hlad, jsou nemocní a začínají se chovat agresivně. Přesto pozná několik lidí, kteří se jí snaží pomoci. Proč? Má s sebou malé dítě, holčičku Světlanku. Dívku tmavou jako noc. Přesto tvrdí že je její dcerou... Někteří, ti odvážnější, jí pomůžou a pozná takto Emila. Českého muže, který musí ale bohužel bojovat na německé straně. Ruska a voják německé armády? Neodpustitelné! Přesto, když se po dlouhé době setkají, najdou si k sobě cestu a stanou se rodinou....tichou a nenápadnou...snaží se začlenit do společnosti a zpracovat v sobě válečné hrůzy. Dokážou však svoji minulost skrýt navždy? Příběh je rozdělen na několik částí a my s Neonilou prožijeme celý její život. Od dívky až po babičku. Jaká je vlastně Neonila po válce? Přestane být tak tvrdou ženou, kterou se stala kvůli válce a všemu co prožila a přežila? Najde pochopení pro další vývoj, který ve světě nastal a dokáže se přizpůsobit nové době? Autorka mě svým příběhem nadchla. Jsem ráda, že se otázce války věnuje dá se říct okrajově, protože mnohem víc čteme o osudech lidí po válce. Jak se sžívali a vyrovnávali s novým životem mnohdy o stovky až tisíce kilometrů od původního bydliště. Bez příbuzných, které jim vzala válka. Knížku doporučuji přečíst všem.
Naděžda Bajtek Zasadilová
Mé první setkání se Scarlett Wilkovou a nemůžu jinak než smeknout klobouk. Tohle byl tak citlivě napsaný příběh, který se mi vryl pod kůži, a nešlo přestat číst. Každou volnou chvíli jsem knihu otvírala a nořila se do příběhu. Scarlett má úžasný cit pro psaní, surovost, kterou vložila do děje, a přitom se to tak lehce čte, se jen tak nevidí. Vybírá si atraktivní a originální témata, které u nás ještě nikdo nezpracoval. Nebo velmi málo. Už obálka i název ledacos napoví, ale dokud jsem si knihu nepřečetla, tak mě to ani nenapadlo nad tím nějak zvlášť přemýšlet. První kniha od autorky: až uvidíš moře –ANOTACE: Cizincem ve vlastní zemi. V roce 1948 přijalo Československo tisíce uprchlíků, kteří za dramatických okolností opustili občanskou válku rozdělené Řecko. A druhá: ty chladné oči - Během nacistické okupace Smolenska se setkají okouzlující ruská dívka Neonila a český mladík Emil donucený bojovat za wehrmacht. Když se spolu po válce usadí v Československu, vznáší se nad nimi stigma kolaborace, a tak jim nezbývá než opatrný život ve strachu. Obě knihy jsou velmi odlišné, ale přitom si jsou něčím velmi podobné. Je zde úžasně zachycen životní příběh jedné postavy. Příběh plný emocí, jak hezkých, tak i negativních mě nenechal chladným a hltala jsem každou stránku, Druhá polovina děje se odehrává v Moravskoslezském kraji v Beskydech. Mě jako rodačku to velmi potěšilo a ráda jsem si připomenula známé místa, která s rodinou často navštěvujeme – Ondřejník, Javorník, Smrk, Kněhyně, Čertův mlýn… Kniha vychází 16.3.2023, ale já už měla možnost finální výtisk obdivovat na ostravském veletrhu, a je opravdu moc hezká a doporučuji k přečtením všem milovníkům válečných románů. Věřím, že se bude moc líbit.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Scarlett Wilková

Scarlett Wilková

Scarlett Wilková je novinářka, která se psaní se věnuje od chvíle, kdy po maturitě nastoupila do redakce podnikového časopisu v Ostravě. Poté pracovala pro různá média, posledních dvacet let píše především pro Magazín DNES, kde se zaměřuje na rozhovory a témata týkající se společenských trendů. Je autorkou knihy Málokdo ví o zpěvačce Haně Zagorové a pracuje také na neziskových projektech týkajících se problematiky života lidí v seniorském věku. Spolupracuje se společností Post Bellum provozující databázi Paměť národa. Pro ni zaznamenala vzpomínky řeckých pamětníků, které inspirovaly její románový debut Až uvidíš moře. Ve své knize Ty chladné oči se dotýká tématu kolaborace s nacistickým režimem během druhé světové války.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM