EN

Černobylské dívky

Anne Blankmanová


Katastrofa, která změní jejich životy. Přátelství, které vydrží navždy.
Na jaře roku 1986 se spolužačky Valentina a Oksana probudí a obloha nad jejich hlavami je vztekle rudá. Reaktor v jaderné elektrárně Černobyl explodoval. A než se stihnou vzpamatovat, ocitnou se ve vlaku do Leningradu, kde mají teď bydlet u Valentininy babičky. V roce 1941 musí Rivka utéct z Kyjeva dřív, než tam dorazí Němci. Její cesta je plná nebezpečí, protože jak Němci, tak Rusové ji zatracují kvůli židovské krvi. Dívky v roce 1986 i 1941 musí zjistit, komu věřit a jak si uchovat naději...
Získaná ocenění:
National Jewish Book Award, 2021, Middle Grade
Sydney Taylor Book Award , 2021, Middle Grade
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název The Blackbird Girls
Původní jazyk angličtina
Překladatel Tereza Schlöglová
Počet stran 336
EAN 9788076611597
Datum vydání 08.03.2021
Věk od 11
Formát 130x200 mm
Nakladatelství COOBOO
Hmotnost 0,362
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená

Na jaře roku 1986 se spolužačky Valentina Kaplanová a Oksana Savčenková probudí a obloha nad jejich hlavami je zářivě, vztekle rudá. Reaktor v jaderné elektrárně, kde pracují oba jejich otcové – Černobylu – explodoval. A než se stihnou vzpamatovat, obě dívky, které se nikdy neměly rády, se ocitnou ve vlaku mířícím do Leningradu, kde mají bydlet u Valentininy babičky Rity Grigorjevny, se kterou se rodina už dlouho nestýká.

V roce 1941 musí Rifka utéct z Kyjeva dřív, než tam dorazí Němci. Její cesta je obtížná a plná nebezpečí na každém kroku, protože jak Němci, tak Rusové ji zatracují kvůli její židovské krvi.

Dívky v roce 1986 i 1941 musí zjistit, komu mohou věřit a jak si uchovat naději uprostřed tragédie a nebezpečí. Podaří se jim to?

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Sabina Bobková
Černobylské dívky je kniha plná silných témat. Zabývá se samozřejmě tragickou jadernou nehodou v elektrárně, ale také se vrací do minulosti Druhé světové války, upozorňuje na fakt, že se Židům ani po válce nežilo všude dobře.Tato kniha je rozhodně vhodná pro mladší čtenáře, jelikož je psána velmi lehkým stylem a nezabrušuje příliš do velkých a krutých podrobností. I přesto jí to ale neubírá na důvěryhodnosti a síle příběhu jako takovém. Kniha rozhodně zaujme i starší publikum. Černobylské dívky jsou velmi silnou emotivní knihou. Po dočtení knihy ve mně zůstává celá řada pocitů. A to nejen o okamžiky Černobylské havárie, nové poznání z 2. světové války ale také o síle přátelství, lidské pomoci a dobroty. Tahle kniha toho obsahuje daleko víc, než se na první pohled může zdát. Celá recenze: http://kniznipristaviste.blogspot.com/2021/04/recenze-cernobylske-divky.html

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM