EN

Květy z nahořklého dřeva

Jan Skácel, Jiří Opelík


Antologie básní Jana Skácela s ilustracemi Pavla Sukdoláka
Nové grafické zpracování obsáhlé antologie, kterou ze Skácelova dnes již klasického díla sestavil literární kritik a historik Jiří Opelík. Tento výbor umožňuje představit Skácela jako básníka silné vnitřní kontinuity, jehož poezie se sice neustále proměňuje, ale přesto zůstává pro čtenáře nezaměnitelná. Základem této niterné kontinuity je konkrétní a zároveň přirozený čas a prostor jeho básní, který se stává základem pro vrstvení dalších obrazů a významů. Knihu doprovázejí ilustrace Pavla Sukdoláka.

Detailní informace

Žánr poezie
Ilustrátor Pavel Sukdolák
Jazyk čeština
Počet stran 224
EAN 9788076017481
Datum vydání 27.02.2023
Věk od 15
Formát 150x150 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Verše
Hmotnost 0,298
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Výbor Jiřího Opelíka umožňuje představit Skácela jako básníka silné vnitřní kontinuity, jehož poezie se sice neustále proměňuje, ale přesto zůstává pro čtenáře nezaměnitelná. Základem této niterné kontinuity je konkrétní a zároveň přirozený čas a prostor jeho básní – zpravidla v nich přesně víme, kde a kdy právě jsme: zda v přítomnosti, nebo v minulosti, v kterém ročním období nebo měsíci, zda ve dne nebo v noci či v které jejich části. Detailní, důvěrně a jemně odpozorované zachycení konkrétního času a prostoru se pak stává základem pro vrstvení dalších obrazů a významů.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jan Skácel

Jan Skácel

Jan Skácel (1922–1989), lyrický básník dotýkající se v citlivých verších peříček ptáků a smutku studánek stejně jako nitra člověka či tajemné hloubky vesmíru, nezapomněl ve své tvorbě ani na dětské čtenáře. Za války byl totálně nasazen, po vystudování filozofie pracoval v médiích, po roce 1969 však nesměl publikovat a přešel k samizdatu a exilové literatuře. Od roku 1981 opět omezeně publikoval, sametové revoluce se však nedožil. V jeho díle se promítal silný vztah k Moravě a témata dotýkající se morálky. Oceňován byl na sklonku života v zahraničí a po smrti také doma.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM