Psychosomatická prvouka
V jakém vztahu je lidské tělo a lidská duše? „Vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale...
Rozhovor se špičkovým onkologem, který zasvětil život léčbě rakoviny
Český lékař a politik prof. Jan Žaloudík je renesanční osobností, jakých se nám v tuzemsku příliš nedostává. Socha naděje, kterou přivezl z Vietnamu, ztělesňuje jeho přání i naději, že se nám podaří rakovinu přemoci. Souzní přitom s poselstvím Marie Sklodowské-Curie: „Problém rakoviny se nevyřeší ozařováním ani chirurgickými zákroky – vyřeší se na laboratorních stolech.“ Zásadní je rozpoznat, na jaký typ léčby je nádor u konkrétního člověka nejcitlivější.
Rozhovor, který s ním vedla Jaroslava Sladká, se nevěnuje jen medicíně – představuje i občana Jana Žaloudíka: jako bývalého studenta i děkana, trampa i rybáře, stále ještě senátora a moravského patriota s trochu kacířskými názory na svět.
Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. (*1954) vystudoval Lékařskou fakultu UJEP v Brně, od r. 1998 je docentem v oboru chirurgie na LF MU, o pět let později se stal profesorem. Je emeritním ředitelem Masarykova onkologického ústavu v Brně a senátorem Parlamentu České republiky, kde působí jako místopředseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Publikuje a přednáší o onkochirurgii, preventivní onkologii a organizaci zdravotnictví a věnuje se popularizaci poznatků o zhoubných nádorových onemocněních.
PaedDr. Jaroslava Sladká
Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé
Přihlásit